16.10.2021 - Jinekoloğ Operatör Doktor Sadık ÖZEN

Rahmin Alınması Ameliyatı Histerektomi

RAHMİN ALINMASI ( HİSTEREKTOMİ )

 

Rahmin alınması işlemine tıp dilinde histerektomi adı verilir.  (Yunanca, hystrea: rahim, ektome: çıkartma) Eğer rahimde büyük ve probleme yol açan myomlar, kanser, şiddetli endometriosis veya alt karında rahmin komşu organlara yapışması ve bunun sonucunda sürekli kasık ağrısı gibi bir durum ortaya çıkmışsa veya çok fazla ve ilaçla kontrol edilemeyen kanamalar mevcutsa rahmin alınması gerekebilir. Bunun dışında rahim aşağı düşmüş veya vajinadan dışarı taşıyorsa yine histerektomi (rahim çıkarılması) gerekir.
Bu operasyonların hepsi aynı teknikle yapılmazlar. Kısmi rahim alınmasında, rahim boynu ve rahim tabanı bırakılır. Tam histerektomide ise rahmin hepsi, rahim boynu da dahil olmak üzere alınır. Histerektomi ile çift taraflı yumurtalığın alınması da yine hastayla birlikte cerrahın vereceği bir karardır. Genellikle menopoz dönemine ortalama olarak 4–5 yıl veya daha fazla zamanı olduğu düşünülen kadınlarda eğer problem yumurtalıkları ilgilendirmiyorsa yumurtalıkların alınması işlemi uygulanmaz. Yumurtalıklar alınırsa yumurtalıklardan salgılanan estrogen (kadınlık hormonu) hormonu kanda çok azalır ve menopoz tablosu ortaya çıkar. Buna “cerrahi menopoz” adı verilir.

 

rahmin_alinmasi

Ani ve şiddetli menopoz şikayetleri (sıcak basmaları, vajinal kuruluk hissi, baş dönmesi, gece terlemeleri, kabızlık, depresyon gibi) ameliyattan hemen sonra başlayabilir. Sadece rahim çıkarıldığında da hasta ameliyattan sonra adet görmez. Ancak yumurtalıklar yerinde kalırsa hastanın bu tür şikayetleri olmaz. Çünkü yumurtalıklar aktivite göstermeye ve estrogen salgılamaya devam ederler. Yumurtalıkların da çıkarıldığı hastalarda eksilen hormonun takviyesi ile şikayetler azaltılabilir. Özellikle genç yaşta yumurtalıkların çıkarıldığı hastalar mutlaka bu hormon tedavisini almalıdırlar. Çünkü kadınlık hormonunun eksikliği seneler sonra kemik erimesi, kalp hastalığı riskinin artması gibi hayati sorunlara yol açabilir. Radikal histerektomi ise kanser durumlarında uygulanan bir tekniktir. Bu yöntemde ise rahim ve yumurtalıklara ek olarak vajinanın üst kısmı ve bazı lenf düğümleri de alınır. Problemin genişliği histerektominin çıkaracağı kısmın miktarını belirler.

Rahim alınması işlemi uygulanırken, operatör alt karında, ya yatay olarak kasık tüylerinin hemen üstünden, ya da dikey olarak göbekten tüylerin hizasına kadar bir kesi yapar. Rahim sarkmasının mevcut olduğu durumlarda ise rahim çıkarılması işlemi vajinadan uygulanan bir kesi ile gerçekleştirilir Her iki ameliyat da ortalama olarak 1–2 saat sürer ve genellikle genel anestezi altında uygulanır. Rahim alınması operasyonundan sonra ortalama olarak 2–3 gün hastanede kalınması gerekir. Ameliyata bağlı olarak ortaya çıkması olası komplikasyonlar ise, alt karın iltihaplanması, böbrek ve mesane iltihapları ve kanamadır. Ancak tecrübeli ve özenli bir cerrahiden sonra bu tür problemler % 1’den daha az görülmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ